Nekoliko redaka za početnike koji razmišljaju o lijepljenju zidnih tapeta na ormar a nisu sigurni odakle krenuti. Stvari su donekle jednostavnije ako je podloga drvena i svijetla, u tom
slučaju dovoljno je malo prebrusiti površinu da se ljepilo bolje uhvati.
Problem nastaje ako je, kao u mom slučaju, podloga od iverala, izrazito
glatka i visokog sjaja.
Ormar nakon lijepljenja...
"Mali princ" sobe bile su jako
popularne prije nekih desetak godina, kombinacija javora i intenzivne
zelene godinama je činila zanimljiv kontrast sa plavim (njegovim) i pink
(njezinim) detaljima. Ona je odselila, a On zašao u zrele, burne
tinejdžerske godine, kada svaka naznaka dječjeg izaziva istinsko
zgrožavanje. Približavanje 14-tog rođendana dalo je ozbiljan signal da
se svi djetinjasti detalji zauvijek odstrane iz njegove sobe, zeleni zidovi
obijele, a zavjesice sa dječjim motivima pod hitno odstrane i postave
neke umjerene, "pristale njegovim godinama"...
Prethodni izgled sa zelenim stranicama...
Naravno da soba nije ni blizu svog konačnog izgleda, postigli smo za početak nekakav kompromis u vidu bijelo-sivo-crnih tonova sa retro detaljima... presudan je bio i njegov jednomjesečni boravak u Engleskoj pa će detalji na zidnim plakatima i kutijama biti povezani sa putovanjima... za početak - lijepljenje zidnih tapeta na postojeće plohe ormara od iverala.
Priznajem, ostala sam ugodno iznenađena ponudom dezena u splitskim trgovinama i onim što se nudi preko interneta... jedini problem što preko neta ne mogu tu strukturu i dodirnuti, prevrnuti preko prstiju, što ostavlja mjesto sumnji u čvrstoću i kvalitetu ljepljenja.
Njegov uvjet je bio: šareno, ali NE DJEČJE. Moja želja je bila: nešto što ima retro nijansu...
Podlogu od glatkog, sjajnog iverala najlakše je "ohrapaviti" tankim premazom temeljne bijele boje. Zgodna alternativa je iveral premazati pomoću valjka impregnacijom za zidove.
Na taj način dobila sam podlogu dovoljno hrapave strukture da ljepilo ne bježi, da fino prione uz iveral i uz tapetu. Pri krojenju tapete za manje površine kao što su ladice, dovoljno je prednju stranicu postaviti na tapetu i točno uzeti potrebnu mjeru. Međutim, ako se radi o većoj površini kao što su vratnice ormara, vodite računa da se većina zidnih tapeta prilikom ljepljenja rasteže... ove moje rastezale su se u dužinu, neke se, u dodiru sa ljepilom, rastežu u širinu... samim time bolje je ostaviti 1-2 cm viška koje je poslije lako skalpelom otkinuti.
Pošto su moje tapete lagano plastificirane, koristila sam jače ljepilo za teške tapete... svakako čitati upute proizvođača i ako ste u dilemi koje ljepilo izabrati, radije odaberite ono jače.
Najvažniji dio u ljepljenju tapeta na ormare i slične površine jest obrada rubova. Svakako višak režite skalpelom dok su rubovi još vlažni: ukoliko su se u međuvremenu osušili, kistom ih ponovno navlažite. Mali trik: višak tapete dobro navlažite ljepilom, preklopite preko ruba i grubim brusnim papirom jednostavno obrusite preko ruba... rubovi će savršeno prionuti a oštri rezovi se neće vidjeti (majstorice decoupagea znaju jako dobro o čemu pričam).
![]() |
Još jedan mali trik: kad su zalijepljene stranice potpuno suhe, rubove-spojeve preći prozirnim lakom, slobodno preći lakom dijelom i preko tapeta. Na taj način će se krajevi potpuno fiksirati i neće se vremenom početi odljepljivati (ja sam za fiksiranje mojih tapeta prvo koristila bijeli pa prozirni lak za drvo, odabir ovisi o uzorku tapeta).
Za kraj... rekli su mi da sam prvorazredna zabušantica, haha... da je pauza preduga i neopravdana... može li ovaj post proći kao mala isprika za lijenost?
Ljubi vas vaša zabušantica:))











































